Historie oddílu

 
 

Poprvé bylo slyšet pinknutí malého celuloidového míčku ve Studené koncem roku 1956. V tomto roce se vrátil z učení z Třeště Jaroslav Novák. S jeho jménem je spojen nejen začátek stolního tenisu ve Studené, ale vlastně se okolo něho točí dění v oddíle až do současnosti. V té době se podařilo zakoupit stůl do zdejší masny. Tam o povinné hodinové pauze hráli vedle Jardy Nováka ping- pong ještě Vladimírové Šindelář a Felix a spolu s nimi Karel Lisa. V té době byly ve Studené ještě další dva stoly. Jeden stál  v přísálí hotelu Bartušek a další nechal koupit tělocvikář zdejší základní školy Josef Novorka do tělocvičny ZŠ.


 

Parta, která trénovala v masně se v té době zúčastnila dvou turnajů. Už tam se projevil talent Jardy Nováka.  Ten na turnaji v Jemnici obsadil druhé místo za Svojsíkem z Jemnice a před Satrapou z Třeště. Spolu se svými kolegy pak dokázal vyhrál turnaj družstev v Dačicích. 


 

Po návratu z vojny v roce 1960 bydlí Jarda Novák v Jilmu. Tam potkává také své budoucí spoluhráče Faníka Němce, Ládu Lojku a mladého Ládu Šimánka. Trénují v místní hospodě na stole, který si musí na předepsaný rozměr prodloužit pod síťkou kusem prkna. V té době vzniká v Jilmu základ Studenského oddílu, začíná se trénovat intenzivně a pravidelně. Trénují téměř dva roky a pak vyráží na první turnaje.  Na turnaji v Telči obsadil Jarda Novák druhé místo, Láda Lojku vyhrál kategorii dorostu a Láda Šimánek žáky. Ten poté dokonce startoval za Jihomoravský kraj na mistrovství republiky v Ostravě, kde se střetl i s budoucím reprezentantem Jiřím Turaiem. Láda byl zároveň výborným fotbalistou a cyklistou a fotbal spojoval úspěšně s ping pongem vlastně celý život. V roce 1963 vyhrává Jarda Novák poprvé okresní přebor jednotlivců, následně přestupuje do J. Hradce, kde získává první zkušenosti v krajských soutěžích.


 

 Po dvou letech se vrací do Studené v roce 1965 zakládá oddíl, který přihlašuje do okresního přeboru. Ten ale naše první družstvo nikdy nehrálo. Z důvodu špatného spojení a díky protestům oddílu zejména z Třeboňska není družstvu umožněn start v okresním přeboru a začíná hrát hned krajský přebor. V první sezoně končí družstvo ve složení Novák, Šimánek, Němec a Karásek beznadějně poslední. Přesto nesestupuje a v další sezoně se již umístí nad sestupovými příčkami.  Od té sezony naše družstvo nikdy do okresního přeboru nesestoupilo. Oddíl hraje své zápasy v tělocvičně místní základní školy, která je zároveň tělocvičnou Sokola. Tím jsou samozřejmě omezeny možnosti tréninku a již v té době je zaveden ve Studené dlouhá léta nastavený režim tréninku na úterý a pátek večer. Hraje se ale již na čtyřech stolech a tím se do tréninku zapojuje i nastupující generace.


 

Koncem šedesátých let se pak za zelenými stoly ve Studené objevuje první výrazná generace místních odchovanců. Začínají hrát Ivan Kantor, Pavel Marek, Jaroslav Novák ml., Petr Vinkler, Ivan Dušek, Luboš Buzek  a postupně získávají přebornické tituly ml. i starších žáků a neúspěšní nejsou ve svých kategoriích ani v krajském měřítku. Hodně trénují a začínají se rychle dotahovat na své starší kolegy. V té době, ale již také u Martinů na zahradě trénují Jarda Martinů a Honza Maňhal, ten navíc potkává na střední škole v J. Hradci Jirku Holakovského, s kterým svádí těžké boje na chodbě tamní ekonomky.  Tito dva přicházejí do oddílu někdy v roce 1975. V té době je již naše družstvo dlouhodobě zabydleno v krajských soutěžích a přetlak hráčů a potřeba získávání zkušeností nutí oddíl k založení B týmu. Ten se ihned v okresních soutěžích pohyboval na špici a hned ve své druhé sezóně postoupil do krajské soutěže. Koncem sedmdesátých let hrají naše družstva v těchto sestavách:


 

A - J.Novák, V.Šimánek, O. Karásek a J.Maňhal


 

B – I. Kantor, P.Marek, P. Vinkler a F. Šílený


 

Oddíl se v té době stává po J.Hradci a Třeboni třetím největším v okrese a své jméno si získává i v Jihočeském kraji. Sedmdesátá léta jsou ve Studené spojeny s nástupem mládí za zelené stoly.


 

Díky dobré práci oddílu si stolní tenis ve Studené zahrálo obrovské množství dětí. Děti trénují již také dvakrát v týdnu, dokonce na šesti stolech. Na trénincích se scházelo i více než dvacet dětí. Do oddílu postupně přichází Miloš Šerhakl, František Šimek, Radek Vinkler, bratři Štěrbové  a těsně za nimi velmi skupina dětí s datem narození kolem roku 1966. Mezi ně patří Pavel Šimek, Luboš Kolařík, Jarda Kameník, Petr Šindelář, Vláďa Janda, Roman Sidor, Tomáš Mastný, Roman Sušický, Pavel Beneš a spousta dalších. Vedle chlapců zde hrála i skupina dívek ve složení Martina Sidorová, Lenka Kainová a sestry Jana a Jarka Vinklerovi.  Díky velmi široké žákovskovské základně získával oddíl spoustu výborných výsledků na okresních turnajích. Nejprve ovládal  žákovské soutěže svým obíhaným forhendovým topspinem Luboš Kolařík . Poté se začínají prosazovat spíše Tomáš Mastný, Radek Vinkler a Roman Sidor. Většina jmenovaných získala v okresních turnajích spoustu předních ocenění. V té době se turnaje mládeže hráli téměř každý týden. To velmi napomáhalo k výkonnostnímu růstu mladých hráčů. V oddíle je vedle Jardy Nováka začal pravidelně trénovat i Ivan Kantor. Ten už v té době nastupoval za Divizní tým Studené.


 

Studená totiž  v sezoně 1976 -77 postoupila poprvé do nejvyšší  krajské soutěže. A tým zda startoval v sestavě Novák, Maňhal, Kantor a z J. Hradce přestoupivší obranář Milan Běhen.  Tým se mohl opírat o dva výborné debly  Maňhal –Novák, Běhan- Kantor. Odehráli jsme v divizi dvě velmi dobré sezony a tento tým se rozpadl odchodem Ivana Kantora na studium do Žiliny.  V nadcházející sezoně  1980-1981 se stabilně v A týmu zabydluje Tomáš Mastný. A tým hraje v sestavě Novák, Maňhal , Šimánek , Mastný a béčko v sestavě Karásek, Vinkler, Marek, Martinů.


 

Důležitou kapitolou v historii kluby byly soutěže vesnických a zemědělských družstev. Přes okresní a krajská kola dokázala naše družstva mnohokrát postoupit až do Národního finále. V něm jsme zaznamenali první účast v roce 1976 v Opavě.  Jihočeský kraj jsme reprezentovali většinou společně s muži Chmelné a ženami s Kovářova. Tyto turnaje se hráli až do roku 1989 a zaznamenali jsme v nich několik nemalých úspěchů. Muži se například v roce 1978 v sestavě Novák, Maňhal, Karásek probojovali v Městě Albrechtice na výborné třetí místo. Ještě úspěšnější byli dorostenci, kteří v sestavě Mastný, Sidor a Kameník dokázali v roce 1984 v Hronově Národní finále vyhrát. Tato sportovní klání byla mezi sportovci velmi oblíbená a velmi rádi jsme se jich účastnili a většině z nás na ně zůstaly krásné vzpomínky.


 

Důležitá je i informace o materiálním vybavení našich hráčů. Koncem sedmdesátých a začátkem osmdesátých let byl kvalitní materiál, který je v tomto sportu velmi důležitý u nás téměř nesehnatelný. Většina hráčů hrála s pálkami, které se krátkodobě objevily na trhu v polovině sedmdesátých let, byly to Sakury a Dvojštěstí. Nejlepší hráči oddílu hrají většinou s náhodně sehranými ohranými potahy. Situace se změnila až v roce 1982, kdy se podařilo získat kontakt na Honzu Boubelíka a najednou byly k dispozici veškeré v té době dostupné materiály.  S příchodem kvalitního materiálu se poměrně rychle zvedá i sportovní úroveň hráčů našeho oddílu.


 

Zpět ale k činnosti oddílu začátkem osmdesátých let. V té době je stolní tenis na Jihu Čech velmi populární.  Ligové soutěže hraje však pouze Pelhřimov a Škoda Č.Budějovice. Pelhřimov z ní dokonce sestupuje a hraje dokonce sezonu 1983-4 s naším áčkem.  Svědčí to o vysoké úrovni stolního tenisu v ČR, kdy v zahraničí hrají pouze 2-3 vysloužilí reprezentanti a stolní tenis je v ČR sportem s čtvrtou nejširší základnou. V Písku a v Prachaticích v té době hraje Krajské soutěže minimálně pětadvacet výborných vojáků, v Táboře výborně funguje tréninkové středisko mládeže. To vše pomáhá zvyšovat úroveň jihočeského stolního tenisu. V Jižních Čechách se v té době hraje na krajské úrovni pouze jednostupňová soutěž  ve které startuje 48 družstev, rozdělených územně do čtyř skupin.  Mezi družstvy jsou obrovské výkonnostní rozdíly, ale naše A družstvo se celkem bez problémů pohybuje uprostřed tabulky. B tým doplatil ne tuto reorganizaci soutěží a sestoupil do OP.I. Áčko se tradičně opírá o výborného Jardu Nováka, ale žezlo nejlepšího hráče od něj pomalu začíná přebírat Tomáš Mastný.  Spolehlivě s nimi hraje Honza Maňhal a Láda Šimánek.  B tým hraje v té době na čele OP.I., ale několikrát po sobě nedokáže přes kvalifikaci proniknout do krajských soutěží. Podařilo se to až v sezoně 1984-85. V té době už v něm stabilně hrají Roman Sidor, Pavel Šimek, Jarda Martinů, Jarda Kameník a Milan Kollmann.  V této době se daří i práce s mládeží. Výborně hrají zejména Viktor Lukjanov a Miloš Lindourek sekundují jim i Franta Vojta a Pavel Kubín.


 

V roce 1985 odchází postupně na tehdy povinnou dvouletou vojenskou službu Tomáš Mastný, Roman Sidor a Jarda Kameník. Tím došlo k výraznému oslabení A i B týmu.  Naštěstí se v té době přistěhoval do Peče u Dačic Ivoš Šíra, který ve Studené odehrál tři velmi dobré sezony a pomohl udržet oba naše první týmy v krajských soutěžích.  Krajské soutěže tehdy opět prošly reorganizací a  hraje se třistupňovým systémem KP I, KP,II a KP III. Naše áčko hraje druhou a béčko třetí nejvyšší krajskou soutěž.  Obě družstva se pohybují uprostřed tabulky. Do áčka se poměrně rychle prosazuje Roman Sidor a hraje zde s T. Mastným, J. Novákem aj. Maňhalem. Stále častěji v něm dostává příležitost i mladý Viktor Lukjanov. Béčko hraje v sestavě V. Šimánek, P. Šimek, J. Kameník a J. Martinů. V roce 1988 přestupuje T.Mastný do Slovanu J. Hradec se kterým chce bojovat o vítězství v KP.I. Do Studené místo něj přichází na dvě sezony tehdy nejlepší hráč Telče Jirka Krechler.  J. Hradec skončil v KP. I. na druhém místě a Tomáš Mastný se pro něj po herně výborné sezóně vrací domů do Studené. V dalších sezónách usiluje se Studenou o postup do nejvyšší krajské soutěže. Daří se mu to až v sezoně 1993-4.


 

V té době je oddíl nucen založit TJ Sokol. Sokolům je totiž vracen zabavený majetek a náš oddíl se stává jediným vlastníkem místní Sokolovny.  Během několika málo let jsme z ní dokázali vybudovat jednu z nejlepších heren v kraji.  Oddíl vedl v té době jako předseda V. Lukjanov st., spolu s T.Mastným a J. Novákem. Museli jsme si začít zvykat na to, že si peníze na činnost musíme sehnat sami. Podařilo se nám něco vydělat a začali jsme shánět peníze od sponzorů. Hlavním sponzorem oddílu je firma p. Lukjanova  Staving Studená. Za jeho vydatné pomoci také přechází v roce 1994 do Studené celé áčko Modety Jihlava, čímž je odstartována nová éra našeho oddílu. Hráči Smola, Brom, Zdarsa a Coufal tvoří spolu s Tomášem Mastným tým, který má před sebou okamžitý cíl vybojovat pro Studenou třetí celostátní ligu !!!

Stolní tenis ve Studené v letech 1998-2006

 

Stolní tenis ve Studené na začátku tohoto období navázal na předchozí úspěšné roky a to jak v kategorií mužů, tak i v mládežnických kategoriích. Muži v těchto letech reprezentovali naši obec nejen v celostátní II. a III. lize, ale i v krajských a okresních soutěžích. Oddíl, který měl až třicet členů působil pod názvem TJ SOKOL Studená a svůj „domov“ měl v tělocvičně bývalé ZŠ ve Studené. Zde se mu podařily vytvořit pro tento sport vynikající podmínky a opravdu rádi se k nám vždy vraceli, nejen naši bývalí hráči, ale i soupeři. V průběhu těchto let se v našem družstvu vystřídalo mnoho velice kvalitních hráčů, kteří dosahovali v ligových soutěžích výborných výsledků. Studená se v sezóně 1998 -1999 dokonce stala nejúspěšnějším jihočeským klubem, když „A“ tým uspěl v kvalifikaci o první ligu a „B“ tým vyhrál divizi a vybojoval účast v lize druhé. Studená odehrála v celostátních soutěžích celkem devět úspěšných sezon a opouštěla je přenecháním soutěže po sezóně 2004-2005 ze čtvrtého místa. Na úrovni okresu jsme pravidelně získávali ve všech kategoriích většinu přebornických titulů a několik medailových umístění jsme získali i na Přeborech jihočeského kraje. V posledních letech jsme však hlavně v kategoriích mládeže zaznamenali značný ústup z čelních pozic. Nedaří se nám získat pro tento sport mladé hráče a hlavně chybí kvalitní trenér, který by pomohl zkvalitnit naši hráčskou základnu. Vzhledem k úspěchům dosaženým v minulých letech máme ale i na naši mládež poměrně velké nároky a ne vždy se nám daří mladé hráče přesvědčit, že pouze fyzicky a všestranně pohybově vybavený hráč má šanci se prosadit alespoň na krajské úrovni.

Naši činnost si nedokážeme představit bez pomoci našeho hlavního sponzora, firmy Staving Studená. Její majitel  p. Lukjanov je zároveň předsedou našeho oddílu. Pro vyjmenování všech hráčů, kteří prošli našimi družstvy zde není dostatek prostoru, proto zmíním pouze místní, kteří s malým míčkem spojili svůj život, jsou to: J. Novák, J. Maňhal st. i ml., P. Šimek, R. Sidor, J. Kameník, J. Martinů, V. Lukjanov ml., O. Píšan, V. Šimánek, K. Mátl a T. Mastný. Doufáme, že se jim společně s nastupující mladou generací podaří navázat na úspěchy let minulých a budou i nadále dobře reprezentovat naši obec za hranicemi našeho okresu i kraje.

 

 

ve Studené 22.10.2006

sepsal: T. Mastný

 

 

Stolní tenis ve Studené v letech 2007 -2011

 

V těchto letech měl oddíl stolního tenisu přibližně 25 členů. V kategorii mužů hráli tři naše družstva dlouhodobé soutěže mužů.A družstvo startovalo střídavě v nejvyšší krajské soutěži, kterou je Divize a v Krajském přeboru. Nadařilo se nám v Divizi udržet, ale po sestupu jsme si v znovu v další sezoně vybojovali postup zpět. B tým se pravidelně umisťuje na předních místech v Krajské soutěži a C tým hraje na špici OP.I.

Velkou radost máme z toho, že se podařilo po mnoha letech začít pravidelně pracovat s mládeží. Naši žáci po roce tréninku ovládli okresní soutěže mladších žáků. Začali se pravidelně účastnit krajských turnajů a naše děvčata dokonce získala v sezoně 2010/11 na Krajském přeboru družstev výborné druhé místo.

Naši starší hráči se zapojili v těchto letech do Českomoravského svazu veteránů a jako jeho členové reprezentovali ČR na několika MS a ME a i tam se rozhodně neztratili.

Před sezonou 2011/12 jsme značně posílili. Do Studené se po několika sezonách v ligových soutěžích vrátil výborný Ondra Ságl a posílil nás Ondra Fiala, který začal studovat v J.Hradci . V základu A týmu je doplňuje Zdeněk Blažek a Filip Korbel st.. Takto posílený tým má za cíl vrátit do Studená III.celostátní ligu. B tým hraje zkušenými týmy nabitý Krajský přebor. Spoustu těžkých zápasů odehraje tým složený z mladých hráčů M.Mádra,,J.Maňhala ml., P.Zejdy doplněný o zkušeného Tomáše Mastného a rozhodně chce bojovat o přední umístění. C tým hraje Krajskou soutěž ve složení M.Schwarz, P.Šimek, J.Maňhal st. a J.Kameník. a loňské druhé místo chtějí letos ještě vylepšit.

D tým hraje OP.II. a v jeho sestavě se vedle zkušených J.Nováka,V.Lukjanova ml.,,J.Martinů, K.Mátla nastupují pravidelně naši žáci a V.Janda, který se do oddílu vrátil více než po deseti letech.Ke svým prvním mistrovským zápasům zde nastoupí i K.Lahoda, který se do Studené přistěhoval a vrátil se k ping-pongu po mnoha letech.

Z oddílu v těchto letech přestoupil Onda Píšen, který hraje výborně za Nusle Praha a na vždy nás opustil Roman Sidor, který zemřel po těžké nemoci v nedožitých 44 letech.

 

 

 

Ve Studené 25.10.2011

Sepsal.T.Mastný

 

 

Stolní tenis ve Studené

Stolní tenis má ve Studené dlouholetou tradici a jeho hráči velmi dobře reprezentují naši obec v celostátních, krajských i okresních soutěžích. Náš oddíl má v současné době registrovaných 25 hráčů a své tréninky a zápasy sehrává v Tyršově ulici v tělocvičně Sokola.

Před sezónou 2011/12 jsme značně posílili. Do Studené se po několika letech v ligových soutěžích vrátil výborný Ondra Ságl. Základ A týmu doplňuje Zdeněk Blažek, Filip Korbel st. a Ondřej Fiala. Takto posílený tým má za cíl vyhrát Divizi a vrátit tak do Studené III. celostátní ligu. B tým složený z mladých hráčů M. Mádra, J. Maňhala ml., P. Zejdy doplněný o zkušeného Tomáše Mastného hraje Krajský přebor a rozhodně chce bojovat o přední umístění v této soutěži. C tým hraje Krajskou soutěž ve složení M. Schwarz, P. Šimek, J. Maňhal st. a J. Kameník. a loňské druhé místo chtějí letos ještě vylepšit.

D tým hraje OP.II. a jeho sestavu vedle zkušených J. Nováka,V. Lukjanova ml., J. Martinů, K. Mátla pravidelně doplňují naši žáci a V. Janda, který se do oddílu vrátil po více než deseti letech. Ke svým prvním mistrovským zápasům zde nastoupí i K. Lahoda, který se do Studené přistěhoval a vrátil se k ping-pongu po mnoha letech.

Naši starší hráči Jaroslav Novák a Tomáš Mastný se začlenili v posledních letech do Českomoravského svazu veteránů a reprezentovali ČR na letošním ME veteránů v Liberci a příští rok se oba zúčastní MS veteránů ve Švédském Stockholmu.

Velkou radost máme z toho, že se podařilo po mnoha letech začít pravidelně pracovat s mládeží. Naši žáci po roce tréninku ovládli okresní soutěže mladších žáků. Začali se pravidelně účastnit krajských turnajů a naše děvčata Jana Michálková a Simona Jandová dokonce získala v sezoně 2010/11 na Krajském přeboru družstev výborné druhé místo. Mezi žáky patří k nejlepším Tomáš Mastný ml., Honzík Ondráček a Adam Přikryl. Doufáme, že u tohoto sportu vydrží a v příštích letech pomůžou udržet studenský stolní tenis minimálně na současné úrovni.

Naše výsledky můžete sledovat na internetové stránce: https://stis.ping-pong.cz.

Průběžné tabulky soutěží, ve kterých startují naše družstva po 7. odehraných kolech: